مدیریت 0 1017 ۱۳۹۸/۰۲/۲۵

پته دوزی

یکی از رودوزی‌های زیبای ایران پته دوزی است و هنری است که اختصاص به زنان خوش ذوق در استان کرمان دارد و زیبایی خیره‌کننده و چشم‌نوازی دارد. این رودوزی زیبا را بر روی پارچه‌های پشمی یک رنگ که عریض نامیده می‌شود می‌دوزند نخ‌هایی که بکار می‌رود نخ‌هایی از جنس پشمی هستند و این نخ‌ها ظریف و رنگارنگ هستند و معمولاً به رنگ‌های عنابی، مشکی، سبز، زرد، نارنجی، قرمز و آبی سفید استفاده می‌شوند، طرح‌های مختلف اعم از انواع بته جقه یا طرح‌های هندسی را استفاده می‌کنند

تاریچه پته

تاریچه پته

اریخچه پته را می توان ، اولین نشان های پته دوزی را در قرن دوازدهم پیدا کردند. این پته به صورت سوزنی دوخته شده و تمامی نقش و نگارهای آن با تخ ابریشم و بر روی پارچه های ابریشمی دوخته شده بودند. دور تا دور نمونه بدست آمده از این دوران با استفاده از پتک دوزی و بته و جقه قهر و آشتی مزین شده بود. نمونه دیگری از این هنر دست، پته دوزی های شمسه دوزی و صرفه دوزی حاصل دست آقای فرج الله کرمانی می باشد. این پته مربوط به قرن سیزدهم هجری قمری بوده و دقیقا بین سال های 1278و 1280 بافته شده است. در حال حاضر این پته را در موزه هنرهای تزئینی به عنوان یک اثر هنری برای عهد باستان نگهداری کرده و در معرض بازدید عموم قرار داده اند.

تاریخچه پته مشخص کرد در مقبره شاه نعمت الله ولی نمونه ای دیگری از پته بدست آمده است که روی سنگ قبر او قرار داده بودند. این اثر هنری در سال 1294 دوخته شده و سه سال برای دوخت آن وقت صرف شده است. ابعاد این پته به طول 405 سانتی متر و عرض آن 265 سانتی متر برآورد شده است. طبق بررسی های انجام شده و شواهدی که بدست آمده است این اثر هنری حاصل دسترنج 12 هنرمند کرمانی بوده و توسط شخصی به نام شهاب الملک سفارش داده شده و در عصر و دوران مرتضی قلی خان نوری کار به اتمام رسیده است. این اطلاعات در گوشه خود پته دوخته شده و در حال حاضر این اثر هنری در موزه نعمت اله برای بازدید عموم قرار داده شده است.

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.