مدیریت 0 664 ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

در این مقاله قصد داریم که به ارائه اطلاعاتی درباره وسایل مورد نیاز دوخت پته بپردازیم اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد پته دوزی و وسایل مورد نیاز دوخت پته هستید در این مقاله ما را همراهی کنید. پته یا پته دوزی یک نوع رودوزی است که به عنوان صنایع دستی استان کرمان محسوب می شود. برای دوخت پته از یک پارچه ضخیم و پشمی استفاده می شود که به آن عریض می گویند در بسیاری از موارد کسانی که مشغول هنر پته دوزی هستند زنان و دختران خانه دار هستند که با استفاده از سوزن نقش مورد نظر را بر روی آن پیاده می کنند. از پته دوزی برای موارد مختلفی از جمله رومیزی، سجاده، جلد قرآن، جانماز، پرده، کوسن، زیرلیوانی و… استفاده می شود.

 وسایل مورد نیاز دوخت پته

پته دوزی از صنایع دستی ظریف محسوب می شود که کاربرد زیادی دارد و بسیار نیز پرطرفدار می باشد. به مانند بسیاری دیگر از صنایع دستی برای دوخت پته نیز به وسایل خاصی نیازمند هستیم. به طور کلی وسایل مورد نیاز دوخت پته را به سه دسته کلی می توان تقسیم کرد. در دسته اول پارچه پته می شود که در واقع پته بر روی آن دوخته خواهد شد. در دسته دوم نخ و الیاف پته قرار دارد که با به کارگیری آن نقش های مورد نظر بر روی پارچه دوخته می شود و دسته سون نیز مربوط به سوزن مخصوص دوخت پته است که در ادامه به معرفی هر کدام از وسایل مورد نیاز دوخت پته خواهیم پرداخت.

پارچهٔ دوخت پته

یکی از مهمترین وسایل مورد نیاز دوخت پته، پارچه ای است که دوخت پته بر روی آن انجام می شود. در زمان های گذشته به منظور دوخت پته از پارچه های پشمی و ابریشمی بهره می بردند و همچنین از پارچه هایی مانند کتان و بافته نیز استفاده می شد. در حال حاضر در بیشتر موارد پته دوزی بر روی شال انجام می شود شال هایی که برای دوخت پته کاربرد دارد از رنگ های گوناگون تشکیل می شود. این شال ها در رنگ های مختلف از جمله نارنجی، قرمز، سفید، شیری، مشکی، سورمه ای، سبز و فیروزه ای می باشد. با توجه به جذابیت بالای شال ها از آن ها بیشتر برای دوخت پته استفاده می شود. استفاده از شال ها برای پته دوزی دو کاربرد ارزشمند دارد اول این که به عنوان یک اثر هنری با ارزش محسوب می شود و دوم این که از آن به عنوان کالای مصرفی نیز استفاده می کنند.

نخ مورد استفاده در پته دوزی

یکی دیگر از وسایل مورد نیاز دوخت پته، نخی است که برای پته دوزی از آن استفاده می شود. نخ هایی که برای دوخت پته مورد استفاده قرار می گیرد به طور کلی از جنس پشم هستند که با استفاده از دست یا دستگاه ریسیده می شوند. نخ هایی که در پته دوزی مورد استفاده قرار می گیرند نیز از تنوع رنگی برخوردار هستند. از جمله این رنگ ها می توانیم به سبز تیره و روشن، آبی تیره و روشن، زرد، لاکی، مشکی، سفید، ماشی، عنابی و رنگ قرمز اشاره کنیم. رنگ های نخ که از آن ها برای پته دوزی استفاده می شود باید در تناسب و هماهنگی با پارچهٔ انتخاب شده برای دوخت پته باشد تا بتواند زیبایی و جذابیت لازم را نیز داشته باشد.

سوزن مورد استفاده در دوخت پته

یکی دیگر از وسایل لازم برای دوخت پته سوزن است، سوزنی که برای دوخت پته استفاده می شود باید از سوزن های مخصوص پته دوزی باشد در شهر کرمان که مرکز دوخت پته است و از صنایع دستی این استان محسوب می شود از سوزن های خاصی استفاده می شود که به آن سوزن شارپ گفته می شود. سوزن های شارپ در انواع مختلفی وجود دارد و با توجه به نوع دوختی که انجام می شود و نوع بافت ها و طرح های مورد نظر از این سوزن ها استفاده می کنند. سوزنی که برای پته دوزی استفاده می شود با نام سوزن تاپستری (Tapestry) و سوزن چنایل (Chenille) نیز شناخته می شود و شماره های مورد استفاده آن ۲۴، ۲۵ و ۲۶ می باشد.

  • کاربن یا شابلن:

کاربن یا شابلن نیز یکی از وسایل مورد نیاز پته دوزی است، در زمان های قدیم برای منتقل کردن یک طرح از روی کاغذ بر روی شال یا عریض از پودر گچ و یا خاک ذغال استفاده می شد در حال حاضر شابلن، جایگزین این مواد شده است.

  • انگشتانه:

انگشتانه نیز از وسایل لازم در پته دوزی است که در هنگام دوخت استفاده می شود و از انگشتانی که درگیر در پته دوزی هستند حفاظت می کند.

وسایل مورد نیاز دوخت پته

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.